Másfél éve kezdődött, és idén márciusban ért véget a Selye János Kórház fejlesztése. A többszáz millió forint összértékű, Európai Unió által támogatott beruházás négy nagy területet érintett, melyek mind azt a célt szolgálták, hogy a betegellátás színvonala javuljon, a szolgáltatások pedig bővüljenek. A fejlesztésről Dr. Ferencz Péter főigazgató számolt be a legutóbbi testületi ülésen.
A fűtéskorszerűsítéssel az előző fűtési szezon beindulása előtt elkészült a kivitelező, így a kórház nem csupán az alapdíjban, de a gázfogyasztásban is jelentős mértékű megtakarítást ért el. Az építészeti résznek köszönhetően kialakítottak egy 15 ágyas krónikus belgyógyászatot, ami jelenleg a környéken a legkorszerűbbnek számít. Az osztály júniustól működik. Elengedhetetlen volt az informatikai korszerűsítés, ami szoftver- és hardver frissítést egyaránt jelentett. A beruházás legnagyobb részét az eszközbeszerzés tette ki, mintegy 400 millió Ft összértékben kerültek új eszközök a Selye János Kórházba.
- A fő irányvonal a diagnosztika, az egynapos sebészet és az ápolási osztály fejlesztése volt. Az új műszereknek köszönhetően lerövidül a várakozási idő. A rendelőintézetben kardiológiai rendelőt alakítottunk ki, ahol szintén júniustól indulhat be a munka. A célunk az volt, hogy minél nagyobb körben tudjunk helyben definitív ellátást nyújtani a betegeknek - mondta dr. Ferencz Péter főigazgató.
Az önkormányzat támogatásával létrehozott 24 órás gyermekgyógyászatban közel 5000 gyermeket láttak el a tavalyi esztendőben, ahol az ambulancia mellett kórterem kialakítására is sor került. A továbbküldési arány ennek köszönhetően 5 százalék alatt maradt. A hétvégi sebészeti ambulancia a tavalyi év közepén kezdte meg működését, szintén magas színvonalon és nagyon hatékonyan. Az uniós beruházás jóvoltából az egynapos sebészeti palettát is tovább tudják bővíteni.
- Jelenleg átlagosan havonta 90-100 műtétet hajtunk végre, ezek száma növekedhet. Elkezdődtek az ortopédiai próbaműtétek is. Szeretnénk nyitni Észak-Komárom felé, mert az ottani kórházban például nincs reumatológia, ami nálunk kiválóan működik. Ugyanakkor mi, ellentétben Észak-Komárommal nem rendelkezünk onkológiai szakellátással. Az együttműködéshez az kell, hogy az országos biztosítók megegyezzenek - magyarázta a főigazgató.
Nemcsak a kórház, de a mellette működő mentőállomás munkája is eredményes volt a tavalyi évben. Dr. Kaszás Zsolt, a mentőállomás vezetője kiemelte, hogy megújult a gépkocsiparkjuk, lecserélték a 10-12 éves, 400-500 ezer kilométert futott autókat. Ennek köszönhetően most három mentőautó lát el szolgálatot. Ezek között van egy eset rohamkocsi, amit a súlyos esetekhez küldenek ki a nap 24 órájában, egy szintén 24 órás szolgálatot ellátó mentőgépkocsi, és egy nappali kocsi, ami 8 és 16 óra között teljesít szolgálatot. A mentőállomáson jelenleg 28-an dolgoznak, többségük komáromi, de vannak tatabányai és tatai kollégáik is. A jövőben nagy terhet vesz le a vállukról a bábolnai állomás megnyitása, ami ősszel várható. - Havonta 300 beteget látunk el, ez éves szinten 3000-3500 embert jelent. Ezek közt van sebészeti, traumatológiai, neurológia stb. eset egyaránt. A traumatológiai, sebészeti és egyéb eseteket Tatabányára visszük. Győrbe csak az invazív kardiológiai esetek tartoznak, vagyis olyan beteget viszünk oda, akinek heveny szívinfarktusa van. A kórház 2012-ben történt struktúraátalakítása előtt sem vittünk olyan betegeket a komáromi kórházba, akiket most Tatabányára vagy Győrbe szállítunk, mivel Szőnyben soha nem volt intenzív ellátás - hangsúlyozta dr. Kaszás Zsolt.
A mentőállomás vezetője az önkormányzattal karöltve valósítja meg Kézzel a szívért, avagy kulcsold össze a kezed, Komárom! elnevezésű programot, aminek lényege, hogy a jelentkezők megtanulják az újraélesztés alapjait és a defibrillátor használatát.
A városban 5 helyen lesz ún. defibrillátor pont, a Szabadság téren, a Jókai téren, a Sportcsarnokban, a Tescónál és a Brigetio Gyógyfürdőben. Ez utóbbi helyen már működik, a többi üzembe helyezése szeptember-október környékére várható.