A Múzeumok Őszi Fesztiváljának részeként ismét városnéző sétát szervezett a Komáromi Klapka György Múzeum. Az érdeklődőket ezúttal a komáromi és a szőnyi temetőbe kalauzolták. A Nagyjaink emlékezete című program másik apropóját az adta, hogy 120 évvel ezelőtt egyesült Komárom és Új-Szőny.
- Azok nyughelyét kerestük fel, akik az elmúlt 120 évben sokat tettek a város fejlődéséért. A komáromi temetőben csupa elsők vannak, az első alpolgármester, dr. Tóth Zsigmond, az 1945 utáni első polgármester, Horváth Gyula vagy a rendszerváltás utáni első városvezető, dr. Krajczár Gyula. Szintén itt található az első dél-komáromi plébános, Surányi Ferenc sírja, teste azonban akarata szerint a Jézus Szíve Római Katolikus Nagytemplomba került. Felkerestük az 1956-os mártírok, Csémi Máté és Szemereki Zoltán nyughelyét, de szót ejtünk Kállai Ödönről, Kecskés Lászlóról és Czibor Zoltánról - tudtuk meg Számadó Emesétől, a múzeum igazgatónőjétől.
A komáromi és az új-szőnyi temetőben mintegy 20 sírhelyet kerestek fel az érdeklődők, akik megismerhették a Péntek kápolna szomorú történetét. Péntek József kőművesnek 11 lánygyermeke volt. Megfogadta, hogy ha a 12. fiú lesz, akkor papnak adja. Így is történt, a család egyetlen fiúgyermeke a bencésekhez járt tanulni. Egyik nap kajakkal kelt át a Dunán és a vízbe borult. Hiába volt kiváló úszó, nehéz posztókabátja a mélybe húzta és megfulladt. Apja kápolnát épített, és megígérte, hogy addig nem hal meg, amíg be nem fejezi. A kőműves halála után jöttek rá, hogy a kápolna egyik ablaka nem készült el.
A helyi temetők sírjait Kürthy Anna egykori levéltáros gyűjtötte össze, míg a Péntek család történetét Horsa Istvánné kutatta fel. Számadó Emese beszélt a 120 évvel ezelőtti egyesülésről is.
- Ez Komárom és Új-Szőny szempontjából is fontos volt. Új-Szőny a községi létből városi rangra emelkedett, míg Komárom terjeszkedni tudott. A Nádor vonal nagyon behatárolta a várost, a déli oldalon pedig elkezdett kiépülni az ipar, a fateleppel, a selyem-, a lenfonó- és a vasgyárral. Itt volt a vasútállomás és a méntelep - mondta az igazgatónő. Az egyesülésre 1896. július 1-jén került sor, bár az esemény patetikusságát kissé háttérbe szorították a millenniumi ünnepségek.