Hírek



2016. 10. 24.
A magyar szabadság éve

Városunkban zenés darabbal, filmvetítéssel, az ’56-os események komáromi résztvevőinek fogadásával és ünnepi műsorral emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára. A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatta.


Október 19-én a Magyarock Dalszínház Varga Miklós főszerelésével vitte színre Jenei Szilveszter 1956 című zenés darabját a Jókai moziban, majd pénteken a Klapka György Múzeumban nyílt időszaki kiállítás, amely főként a helyi eseményekre fókuszált. Ezzel kapcsolatban Számadó Emese, az intézmény igazgatónője elmondta, hosszas kutatómunka előzte meg a tárlat összeállítását. Nagy szerepet játszottak a helyi ’56-osok és családtagjaik, akik számos tárgyi lelettel gazdagították a kiállítást.

- Sokrétű módon mutatjuk be a komáromi eseményeket, melynek gerincét Válint Zoltán a Széchenyi szakközépiskola történelemtanár korábbi tanulmánya adta. Ezt gondoltuk tovább, kiegészítve levéltári anyagokkal, újságcikkekkel, visszaemlékezésekkel, életrajzokkal, fotókkal és más dokumentumokkal. Komáromban ugyan nem zajlottak véres események, de itt is számos családot érintett a megtorlás. Sokakat bebörtönöztek, elbocsátottak állásukból, vagy fizették erőn felül a hősi szovjet emlékmű helyreállításának költségeit - tudtuk meg Számadó Emesétől. A tárlat április 1-ig látogatható.

Október 22-én a Jókai moziban került sor Koltay Gábor rendező a komáromi eseményeket feldolgozó dokumentumfilmjének vetítésére, majd a Jókai Mór Városi Könyvtárban fogadták az 1956-os események komáromi résztvevőit. A Hamrák Zsófia képviselőasszony által szervezett eseményen került sor az ’56-os forradalom és szabadságharc érintettjeinek szóló Horváth László, Duliskovich Sándor, Mühlenkampf József, Keszi Jenő, Dudás György, Rácz Ferenc, Szemereki Zoltán és Gyergyák Ernő nevére kiállított emléklapok átadására. Az’56-os eszme ápolásáért Nemes Andrásné, Vas János és Horváth Loránd szintén emléklapot vehetett át. Az eseményen a Városi Kamarazenekari Egyesület adott koncertet, Medveczky Szabolcs vezényletével.

Október 23-án először a szőnyi városrészben emlékeztek meg a hősökről, ahol a Bozsik József Általános Iskola diákjai adtak műsort. Délután a Szőnyi Duna Népdalkör közreműködésével a Lengyárnál folytatódott a múltidézés. Az események központi helyszíne a Jókai tér volt, így a szemtanúk kérésének eleget téve ide helyeztette az önkormányzat azt a szobrot, amit 2006-ben Paulikovics Iván szobrászművész készített. Az alkotás egy Molotov-koktélt hajtó forradalmárt jelenít meg, előtte Nagy Imre miniszterelnököt ábrázoló újság fekszik. Az emlékmű talapzatán a következő felirat olvasható: "Az igaznak emlékezete áldott".

A szobrot a helyi egyházi vezetők, így Bros Gergely katolikus plébános, Máté László református esperes, és Veres József evangélikus lelkész áldotta meg.

Az eseményen Koltay Gábor filmrendező, Komárom díszpolgára mondott ünnepi beszédet, aki felidézte saját gyermekkori élményeit is az 1956-os forradalom és szabadságharcról.

- Azt kívánom, hogy ezt a szobrot soha ne tudják ledönteni! Ne jöjjön olyan politikai hatalom, mely átértékeli mindazt, amit számunkra 1956 jelent. A magyarországi események nélkül nem rendült volna meg a szovjet birodalom. Elődeink élhetőbb világot teremtettek számunkra. A mi kötelességünk pedig az, hogy megértsük, mi zajlott 60 esztendővel ezelőtt és azt továbbadjuk gyermekeinknek - hangzottak Koltay Gábor szavai.

A szobor megkoszorúzása után az egybegyűltek átvonultak Ács Lajos és Csémi Máté komáromi mártírok emléktáblájához, a múltidézés szentmisével zárult a Jézus Szíve Római Katolikus Nagytemplomban.

A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatta.



Galéria: Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója Komáromban