Hírek
Brigetio beírta magát a történelembe. Nem csupán a Római Birodalom 30 légiótáborának egyike működött itt, de egyike azon városoknak, táboroknak, ahol római császár halt meg. I. Valentinianus a kvádokkal folytatott tárgyalásokon kapott agyvérzést és Kr.u. 375. november 17-én el is hunyt. Emlékét 2004 óta tábla őrzi. A Klapka György Múzeum által szervezett megemlékezésen prof. dr. Borhy László akadémikus mondott beszédet.
- Pannóniában egyedül Brigetio volt alkalmas a császár fogadására. Valószínűleg 375. november 17-én is ilyen zord, esős, nyirkos idő volt, mint a jelen megemlékezés napján, amikor a császár a légiótáborban fogadta a béketárgyalásokra érkező kvád követeket. A követek annyira felmérgesítették a császárt, hogy mai ismereteink szerint agyvérzést kapott. A segítségére siető orvosok megpróbáltak rajta eret vágni, de nem sikerült, így a császár rövid haláltusát követően elhunyt - tudtuk meg dr. Borhy Lászlótól.
Az eseményt számos csodás jel előzte meg. Többek közt összedőlt egy boltív, amely alatt a császár áthaladt, fülesbagoly énekelt a fürdő tetején, amit a katonák nem tudtak lelőni. A császár feleségével álmodott, aki kibontott hajjal jelent meg előtte és kedvenc lova sem engedte, hogy Valentinianus felüljön rá.
- 100 nap híján 12 évig uralkodott. Alacsony sorból származó ember volt. apja kötélverőként dolgozott. Testvérei segítségével lett római katona, majd parancsnok és végül császár. Kegyetlen volt, ugyanakkor nagyon mértéktartó. Átfogó határvédelmi intézkedéseket hozott, több ezer kilométer hosszan megerősítette a birodalom határát. Neki köszönhetően mintegy 100 évvel hosszabb ideig maradhatott fenn a Római Birodalom - tette hozzá a professzor.
Valentinianus testét nem Brigetióban temették el, hanem bebalzsamozva Konstantinápolyba szállították. Emlékét azonban 2004 óta tábla őrzi a MOL városrészben, ahol azóta minden esztendőben megemlékeznek róla.
Az eseményen közreműködött a Legio Brigetio. A megemlékezés koszorúzással ért véget.