Hírek
Hat milliárd forintos forrásból, új, impozánst kulturális központot alakít ki a kormányzat a Liget Projekt részeként a Csillag erődben. A létesítmény oktatási és ismeretterjesztési feladatokat egyaránt ellát majd, de ide kerül a Szépművészeti Múzeum gipszszobor-gyűjteményének mintegy 300 darabos gyűjteménye is. Az ünnepélyes alapkő letételre június 22-én került sor, melyen részt vett Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, Baán László a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa és dr. Molnár Attila polgármester.
- Komárom 750 évvel ezelőtt kapott városi rangot. Több száz év alatt nem ment át akkora fejlődésen a város, mint az elmúlt 6-8 évben. Összesen 70 milliárd forintból valósultak meg beruházások, köztük említeném a dunai gát megépülését, a Selye János Kórház korszerűsítését vagy az önkormányzati intézmények fejlesztését. Előttünk áll még két hatalmas projekt, az új Duna-híd megépítése és a Csillag erőd felújítása. Ez utóbbi Komárom ékszerdoboza lesz, amely több célt szolgál. Ápolja a magyar kultúrát, munkahelyeket teremt, fontos a helyi adóbevétel és az idegenforgalom és a turizmus szempontjából is - mondta az ünnepségen dr. Molnár Attila polgármester.
Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő az alapkő letételen hangsúlyozta: a kormány igyekezett olyan döntéseket hozni, melyek nem rövid, hanem hosszútávon térülnek meg, valamint gazdasági és kulturális téren egyaránt kiemelkedőek. A Csillag erőd fejlesztésével európai turisztikai útvonal nyílik meg, mely jelentő mértékben hozzájárul majd a város és a régió további fejlődéséhez.
Az erőd átalakításával 2018 második felére elkészül a kivitelező, a beruházás azonban csak akkor lesz teljes, ha ide kerül a Szépművészeti Múzeum gipszmásolatokból álló gyűjteménye is.
- A gipsz az elmúlt évtizedekben kiszorult a múzeumi terekből. A gyűjteménynek is hányattatott sors jutott. Komáromba 300 szobormásolat érkezik, ezek restaurálása már elkezdődött - mondta el Baán László a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. A gipszmásolati gyűjtemény lehetővé teszi a szobrászat történetének áttekintését az ókortól kezdve a középkoron át a reneszánszig.
A Csillag erőd, melynek részletes terveit Mányi István építész, a Mányi Stúdió vezetője mutatta be a megjelenteknek, a tervek szerint 2019-től fogadja majd a látogatókat.