Hírek



2018. 05. 02.
Ünnepi hét

Ismét izgalmas programsorozatot hívtak életre Észak- és Dél-Komárom önkormányzatai a Komáromi Napokkal, mely idén immár 27. alkalommal is ontotta a közösségi programokat, sport és kulturális rendezvényeket, múltidéző és hagyományőrző eseményeket.

1849. április 26-a kiemelt dátum városunk történelmében, hiszen ekkor az egyesített hazai erők sikerrel állították meg a többszörös túlerőben lévő császári csapatokat. A dicső hőstettre a városrészek közösen emlékeznek az 1992-től életre keltett Komáromi Napok rendezvénysorozattal.

A korábbi jól bevált hagyományt folytatva idén is a dél-komáromi Jókai liget és az észak-komáromi Klapka tér szolgált helyszínéül annak a színes programözönnek, mely most is arra volt hivatott, hogy minden korosztályt megmozgasson, hogy teret adjon az emlékezésnek, hogy a gyerekeket, a családokat, a fiatalokat és időseket önfeledt szórakozásra hangolja, hogy a baráti társaságoknak lehetőséget biztosítson a találkozásra, beszélgetésre, vagy akár romantikus pillanatokat nyújtson a tavaszi estéken.

Az idei alkalommal is előzetes kísérőprogramokkal hangolódhattunk Komárom és a környék legnagyobb ünnepére.

Április 20-án a Monostori erőd különleges felvezető eseménynek, a Silver Economy – „Ezüst – Gazdaság” elnevezésű kiállításnak és vásárnak adott helyet, amellyel olyan hazai és felvidéki vállalkozásoknak és szervezeteknek biztosítottak bemutatkozási lehetőséget, amelyek elsősorban az ötven év felettieknek nyújtanak szolgáltatásokat.

A nap során a Monostori erőd is megnyitotta kapuit, nyílt napra várták a történelmi létesítmény iránt érdeklődőket. Az április 22-ei vasárnapot két sportprogram lendítette fel: az erődben immár negyedik alkalommal rajtolt el a Brigetio MTB Maraton és Gyermekverseny, délidőben pedig a 44. Komárom-Komárno futóverseny indulóinak dördült el a startpisztoly a dél-komáromi sportcsarnok előtt.

Hétfőn (április 23.) a Fesztyben rendezték meg a hagyományosan a városünnepre ütemezett duatlont, amely az iskolában szinte minden évfolyamot mozgásra ösztönzött. Szintén ezen a napon Méri Péter, a komáromi zeneiskola egykori, jelenleg a müncheni zeneakadémián tanuló növendéke adott koncertet az Egressy teremben. Kedd délután ugyanitt Észak és Dél-Komárom Művészeti iskoláinak közös hangversenyét élvezhette a zenekedvelő közönség, szerda délelőtt pedig Észak-Komáromban rendeztek Aranycsapat Emlékkupát.

A városünnep hivatalos nyitónapján (április 26.) délelőtt a komáromi csata történetét boncolgatták a történész konferencia résztvevői a Monostori erőd falai közt. Ismeretterjesztő kerekasztal beszélgetésük szinte egyidős a rendezvénysorozattal. Az idei tanácskozás a 170 éves honvédség címet kapta. A történészek egészen 1848-ba kalauzoltak vissza minket, azokba az időkbe, amikor a haza szeretete a legerősebben nyilvánult meg nemzeti összefogásban.

Észak- és Dél-Komárom képviselő testületei április 26-án, a komáromi csata emléknapján idén is megtartották együttes ünnepi testületi ülésüket, ezúttal a Duna déli partján, a Városháza dísztermében. A hivatalos ceremónián került sor a díszpolgári kitüntető cím, a Pro Urbe-, valamint a polgármesteri díjak átadására.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Sárai János önkormányzati képviselő részére. Komárom Városért emlékérmet vehetett át Szalai Gabriella, Csókáné dr. Varga Mária, Beigelbeck Attila, Fazekas László és Horsa István. Az idei esztendőben Polgármesteri díjban részesült Legát István, az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc Hagyományőrző Közhasznú Egyesület, valamint a Street Generations Extrém Sport Csapat.

Észak-Komárom képviselő-testülete az idei évben Pro Urbe díjat adományozott a Selye János Gimnázium és Városi Művelődési Központ GIMISZ Diákszínpada, valamint dr. Bende István részére.
Polgármesteri díjat kapott Mgr. Roberta Krmášková, Mgr. Júlia Černeková, Janka Pipíšková, a Magyar Lovas Színház Komárom, a Magyarock Dalszínház, Hodek Dávid és Hodek Áron, a Regionális Közművelődési Központ, Borbély Alexandra, Ing. Eva Gajdáčová, Lakatos Róbert, Szénássy Edit, a RÉV Polgári Társulás valamint Kristóf Réka.

Pénteken a Móra iskola nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt, ezzel egy időben a Monostori erődben a Tengerészeti emlékműnél koszorúzás vette kezdetét, a Kempelenben festmény kiállítás nyílt, illetve szintén ekkor zajlott a Kistáltos nap és a Bozsik Pentatlon is, majd délidő előtt nem sokkal a Szabadság téren megállíthatatlanul beindult a fesztivál.

A Komáromi Klapka György Múzeum rekordszámú látogatót csalogatott az intézménybe, „Írd meg fiam hol jársz, hogy a szívünk, lelkünk néha utól érjen” – Komárom, komáromiak, komáromi alakulatok az első világháborúban című emlékkiállításukra. Az intézmény munkatársai és önkéntesei hosszú hónapokig kutattak - a város lakóira is számítva - a történelem ezen tragikus korszakából relikviák, utókorra hagyott nyomok iránt, melyből időszaki kiállításuk összeállt. A múltidézést zenei műsorral is tartalmassá téve ajánlották a komáromiak figyelmébe az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság által is támogatott, július 15-ig látogatható múzeumi tárlatot.

Délután a Jókai ligetben, a Bridgestone színpadon kezdetét vette a Kayser Zenei Fesztivál, melynek hangadója a Komáromi Fúvószenekar volt. Fesztiválnyitó koncertjükön – Szabó Ferenc karnagy vezényletével - hagyományos fesztiválmuzsika, fúvós indulók és könnyűzenei feldolgozások egyaránt szerepeltek. Az estében sokan már a Karthagot várták.

A rendezvénysorozat idején a Magyar Lovas Színház is új darabbal debütált. Első ízben láthatta a közönség a fordulatos és lovasjelenetekben gazdag „A fej nélküli lovas” című rockoperát, Márkos Attila tollából, míg a Magyarock Dalszínház ismét műsorra tűzte a Doctor Herz című darabot.

A kiegészítő programok közt a Monostori erődben rendezett 28. Mediawave Fesztivál várta a zene és a filmrajongókat.

A Komáromi Napok a hétvégéjén az Egressy zeneiskolában vonószenekari fesztivált szerveztek, a református templomban pedig egyházmegyei kórustalálkozót. Az „egykori” komáromi labdarúgó csillagok ismét találkoztak egymással a Czibor Zoltán Városi Sporttelepen, akik ezúttal kiállítással idézték elismert pályafutásukat. A megnyitót követően három labdarúgó mérkőzés is kezdődött, miközben Koppánymonostoron is rúgták a bőrt. Vasárnap a sportcsarnokban ritmikus sportgimnasztika verseny zajlott, a Szabadság térről kerékpáros túra rajtolt, a gimnázium teniszpályáján a Jókai teniszverseny folyt, míg a szőnyi Petőfi Művelődési Házban az egésznapos Zene-Barátság Fesztivál várta a népzene szerelmeseit. E nap délutánján a „felvidéki hadjáratot” folytató izsai huszárokat is fogadták Városháza mögötti Alapy Parkban.

Szombattól keddig egymást követték a koncertek a Bridgestone színpadon, a Foxconn partysátorban, valamint a Mylan Borudvarban is. E hasábokon mindent felsorolni szinte lehetetlen volna, ezért az ismert, nagy nevekre fókuszálva olyan előadók és zenekarok szórakoztatták az estékben már tömeggé duzzadt közönséget, mint a Karthago, Zoltán Erika, Fenyő Miklós, Zséda, az Intim Torna Illegál, Caramel, a Carbonfools, a Hooligans, Pápai Joci, Péterfy Bory & Love Band, Dj Sterbinszky, a Twinner. valamint Majka és Curtis. Az északi oldalon láthatta a közönség a Neoton Família sztárjait, a Ladánybene 27 formációt, Keresztes Ildikót, az ABBA Szlovákiát, a Magna Cum Laudet, vagy épp Tóth Gabit.

A Komáromi Napok az ismert nevek mellett a helyi előadóknak, zenészeknek is lehetőséget adott a bemutatkozásra, fellépésre. Az egyik kiemelkedő ezek közül a „Miénk a színpad!”, melyben a helyi óvodások, iskolások, sőt még nyugdíjasok is bemutatkoztak. Családbaráttá tette foglalkozásaival a fesztivált a Komáromi Tám-Pont Család- és Gyermekjóléti Intézmény és a Máltai Szeretettszolgálat.

A Komáromi Napok hagyományos eseményei sem maradtak el, így például a közös erőpróba: a kötélhúzás az Erzsébet-hídon, a Veteránmajális – Oldtimer autó és motorkerékpár kiállítás a Szabadság téren, a játék a Forrás Rádió sátrában, a Tóth Mihály kölyökfoci a Czibor sporttelepen, a néptáncfesztivál, a május elsejei horgászverseny a Rüdiger tavon, az ugyaninnen induló XIV. Komáromi Túranap, a sporttelepen zajló külügy-színész válogatott-önkormányzat labdarúgó torna, vagy épp az Endresz Csoport által szervezett komáromi áttörésre emlékező rendezvény, mely 1919-ben az utolsó kísérlet volt a trianoni békediktátum miatt kettészakított város területi épségének helyreállítására.

- A Komáromi Napok városunk és a térség legjelentősebb fesztiváljává nőtte ki magát az elmúlt esztendők során. Ez a rendezvény az összetartozás, barátság és a szeretet szimbóluma - mondta dr. Molnár Attila, Dél-Komárom polgármester.

A szponzoroknak köszönjük a támogatást!
Mindazoktól, akik helyhiány miatt kimaradtak, elnézést kérünk!

Galéria: 27. Komáromi Napok