Hírek
Prof. dr. Borhy László a Magyar Tudományos Akadémia előtt tartott székfoglaló előadását adta elő nemrég a Városháza dísztermében.
A tudományos pályáját városunkból indító, a brigetiói örökség feltárására építő professzor előadásban az Aeternitasról, az örökkévalóság fogalmáról és annak az ókori művészetben való ábrázolásáról, a fogalom értelmezéséről szólt a hallgatósághoz, római, görög és latin források, tárgyi emlékek és történetírók alapján.
A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az ELTE rektora, Komárom díszpolgára még az 1990-es évek közepén egy késő római szerző forráshelyére lett figyelmes, ahol II. Constantinus császár saját aeternitásáról beszélt, melyben személyes örökkévalóságáról írt.
- Ennek hatására kezdtem el a forrásokkal foglalkozni, éremképeket keresni. Abban az időszakban tártuk fel a szőnyi vásártéri mennyezetfreskót is, amely ábrázolás, bár egy másik aspektusból, de szintén az univerzum örökkévalóságára, az idő örök körforgására világított rá. A témát számos irányból meg lehet közelíteni, 30 éves kutatói pályafutásom során több olyan forrással és tárgycsoporttal is találkoztam, melyek ezt a fogalomkört világították meg, erre a fogalomkörre épültek. Ez az évtizedes szakmai munka vezetett el végül, akadémiai székfoglalóm témájához - tette hozzá Borhy László.